Do góry
Udostępnij
  • Darmowa dostawa od 199,00 zł

Rodzaje papieru akwarelowego – informacje

by.agasi 16 września 2020 0 komentarzy

Zaczynając przygodę z akwarelami bardzo często zapominamy o doborze odpowiedniego papieru. Dobry papier akwarelowy nie należy do najtańszych materiałów, ale jest bardzo ważnym elementem. Papier ma wpływ na rozprowadzanie się farby, mieszanie barw czy też możliwość nanoszenia poprawek.

Sklepy oferują szeroki wybór wielu rodzajów papierów, które różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim: sposobem produkcji, gramaturą, składem, fakturą. Cechy te są kluczowe jeśli na wstępie nie chcemy zniechęcić się do malowania.

Gramatura papieru

Jest to ciężar papieru na metr kwadratowy. Im cięższy papier, tym jest grubszy. Gramatura papierów akwarelowych dostępna jest w zakresie od 180 do nawet 800 g/m2. Standardowym papierem jest taki o gramaturze 300 g/m2. Nie polecam papierów o mniejszej gramaturze nawet jeśli dopiero co zaczynamy malowanie farbami akwarelowymi, ponieważ papier taki pod wpływem wody powoli zacznie falować, wyginać się, a w efekcie kolor nie  będzie rozprowadzał się tak jak chcemy i powstaną mało atrakcyjne „grzybki”. W akwareli ważne jest aby nauczyć się jak farby zachowują się na papierze, jak mieszają się kolory i jak znaleźć idealny moment na dodanie kolejnego koloru. Na dobrej jakości papierze łatwiej nam będzie nauczyć się akwareli, a tym samym malowanie będzie samą przyjemnością.

Faktura papieru

Faktura zależy od sposobu w jaki był prasowany papier. Każdy artysta ma swoje indywidualne preferencje i tylko od niego zależy na jakim maluje. Mamy trzy rodzaje papierów:

Papier satynowy (HP, Hot Pressed, Fina) jest to papier prasowany na gorąco o gładkiej powierzchni. Można na nim bardzo precyzyjnie nakładać farbę, dobrze znosi korekty, wymywanie i maskowanie. Idealnie sprawdza się do malowania detali, małych elementów lub bardzo precyzyjnych obrazów (np. ilustracji botanicznych).

Papier drobnoziarnisty (Cold Pressed, NOT, Grain Fin) to papier prasowany na zimno . Mięsisty, miękki i delikatny, idealny do malowania plamą. Ma on delikatną fakturę i jest on najczęściej wybierany przez artystów. Idealnie sprawdza się zarówno w technice na mokro jak i na sucho. Posiada średnią, ziarnistą fakturę. Jest uniwersalny dlatego można na nim malować pejzaże jak i martwą naturę.

Papier gruboziarnisty (Torchon, Rough) ma wyraźnie szorstką fakturę i świetnie nadaje się do malowania z dużą ilością wody. Faktura ma wyraźne zagłębienia, które zatrzymują wodę. Dobrze znosi wymywanie, natomiast korekty mogą powodować naruszenia struktury papieru. Najlepiej sprawdza się w malowaniu pejzaży.

Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z akwarelą lub nie jesteście zadowoleni z efektów końcowych prac warto przetestować różne rodzaje gramatury.

Skład papieru

W sklepach można dostać 2 rodzaje papierów: celulozowy lub bawełniany.

Papier celulozowy charakteryzuje się zwartą i sztywną strukturą. Posiada charakterystyczną fakturę podobną do naturalnego papieru czerpanego. Wadą tego rodzaju papieru jest falowanie pod większą ilością wody. Należy sprawdzić czy papier jest odkwaszony i bezdrzewny. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że z czasem papier zacznie żółknąć.

Papier bawełniany to najbardziej ceniony rodzaj papieru. Wytwarzany jest z naturalnego, oczyszczonego włókna bawełnianego. Charakteryzują się mięsistą strukturą, piękną ekspozycją koloru oraz trwałością. Ich struktura i faktura zależy od sposobu tłoczenia. Wyróżnić możemy 3 rodzaje papierów bawełnianych:

  • Tłoczony na zimno (Cold Pressed)
  • Tłoczony na gorąco (Hot pressed)
  • Szorstki (Rought)

Wiele lat temu kiedy zaczynałam przygodę z akwarelą nie wiedziałam jak ważny jest dobór papieru. Kupowałam zwykłe cienkie kartki, które miały być do akwareli. Niestety wszystko co namalowałam nie wychodziło tak jak chciałam. To był moment kiedy zaczęłam interesować się rodzajami papieru. Wypróbowałam różne gramatury. Pomogło mi to w znalezieniu tego, na którym maluje mi się dobrze. Najczęściej wybieram papier bawełniany Hot Pressed lub Grain Fin. Idealnie one współgrają z ilustracjami, które maluję oraz techniką.

Próbowanie różnych rodzajów papierów jest jedynym sposobem na znalezienie tego, który będzie idealnie współgrał ze stylem artysty.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *